Dumpster diving. Lidé bez domova neberou tuto věc jako trend, ale jako součást každodenního života, který je de facto drží naživu. V překladu u našeho rodného jazyka se jedná doslova o popelnicové potápění. Pointa je velice jednoduchá. Uvažovali jste někdy nad tím, co se děje se zbylým pečivem, ovocem a zeleninou v supermarketech? Ano, některé obchodní řetězce jej sice poskytují například zoologickým zahradám, ovšem to je opravdu jen nepatrná část z celku. Ve skutečnosti tyto potraviny končí v popelnicích a kontejnerech, a to i přes to, že se v posledních letech upozorňuje na zhoršující se stav naší planety a nehorázné plýtvání s potravinami. Paradoxem také je, že se vyhazování potravin, které jsou v pořádku, dopouštějí i obchody, které mají jako vedlejší činnost propagaci a podporu ekologie.
Tento fakt pomohl rozvoji tohoto „sportu”. Lidé, kteří se nemohou dívat na nehorázné plýtvání se po zavírací době vypravují na lov potravin do kontejnerů nacházejících se u těchto obchodů. Nutné je podotknout, že se často opravdu nejedná o lidi, kteří by neměli peníze. Najdou se mezi nimi i vysokoškoláci, kteří si alespoň sníží životní výdaje.
V kontejnerech je opravdu velká spousta jídla, která je ve stavu, který byste měli i když byste si toto zboží normálně koupili za plnou cenu. Pečivo je měkké, ovoce a zelenina v neporušeném stavu a můžete narazit i na jogurty a další výrobky. Často jsou potraviny vyhazovány i díky porušené nebo nevzhledné etiketě nebo naskladnění nového zboží.
Tento způsob pořizování zboží je ale také dle českých zákonů nezákonný, jelikož jej označuje za krádež, protože i když jsou potraviny vyhozeny v kontejnerech, jedná se ještě stále o majetek konkrétního obchodu. V některých supermarketech ovšem zaměstnanci vědí o nezákonných nočních návštěvnících a vše poctivě zabalí a připraví. Jiné řetězce ale na druhou stranu zachází tak daleko, že aby už si nikdo zboží nemohl vzít, dávají jej pod zámek nebo v podlejším případě jej polijí Savem. Samozřejmostí je, že není vhodné jídlo z popelnic tahat, když jsou venku tropické teploty, a neberou se ani potraviny s poškozenými obaly.
Lifestyle