Když si pořídíte písek do bazénové filtrace, budete očekávat, že bude plnit dobře svou funkci. Výrobci filtračního písku jej také nabízí v patřičné kvalitě, to znamená s ostrými hranami jednotlivých zrnek a v deklarované frakci, velmi často mezi 0,6 a 1,2 mm.
Filtrační médium vám však v nádobě nevydrží věčně, průchodem vody skrze písek se jednotlivá zrnka o sebe třou a jejich hrany se obrušují, až se zaoblí a přestanou dostatečně filtrovat. Stává se to podle vytížení bazénu v době zhruba po dvou až třech koupacích sezónách. Poté se musí písek vyměnit za nový, a ten starý jednoduše vyhodit. A jak se zbavit opotřebovaného písku?
Černá skládka – za černé skládky může být považováno i to, pokud vás někdo nafilmuje, jak s autem zastavíte u polního úvozu, a začnete tam vysypávat pětadvacetikilový pytel. I přesto, že písek na poli zřejmě ničemu neuškodí, vy jej sypete v místech, která nevlastníte, a která obhospodařuje někdo jiný. Můžete za to zkrátka zaplatit tučnou pokutu.
Smysluplné využití filtračního písku – mnohem lepší nápad je písek využít nějakým konstruktivním způsobem, tak, že bude ještě sloužit, třeba na zahradě vašeho domu. Můžete s ním založit dětem pískoviště, vyrobíte obvodovou konstrukci z dřevěných trámků a dovnitř vysypete křemičitý písek smíchaný s pískem do bazénové filtrace. Hra na pískovišti by mohla děti bavit a zabavit je lépe, než virtuální realita sociálních sítí. Můžete si tu s nimi hrát i vy, stavět z písku různé stavby, vyklápět bábovičky z formiček, anebo jen děti při hře pozorovat.
Písek poslouží i pro provzdušnění zeminy na záhonu, při přesazování některých pokojových rostlin, můžete s ním naložit jako s posypovým materiálem v zimě na chodník, můžete s ním vyzdobit prostor zahradní skalky, a možná, že vás napadnou další způsoby využití, mnohem lepší, než vysypávat písek někde v lese nebo na poli a riskovat pokutu a také zbytečnou ostudu.